Václav Parus – Bojovník na dvou kolech

Jezdci mnoha velkých jmen motocyklového sportu startovali závodnickou kariéru na kole a teprve později přecházeli do sedel závodních motocyklů. Zkušenosti nabyté za řídítky kol později zúročili při krocení strojů výkonnějších. I Václav Parus, hvězda českého motocyklového sportu, zazářil nejprve na cyklistickém nebi.

Václav Parus je závodník a zejména sportovec tělem i duší. Své schopnosti rozvíjel již od útlého mládí, a jelikož byl vždy velmi nadaný, odjakživa se pohyboval na nejvyšších úrovních ve všem, čemu se věnoval. V žákovském věku hrával fotbal za pražskou Slavii a přes řadu různých sportovních odvětví jej to zatáhlo až za řidítka bicyklu. Nebylo tedy náhodou, že v 17 letech zavítal poprvé na cyklistickou dráhu NSK Praha. Díky svému talentu a tréninkové píli se již v dorosteneckém věku dostavily první úspěchy. Všiml si jej i tehdejší tisk:

Výkony a talent neušly pozornosti ani cyklistickému oddílu Slavie a v dalších letech již Václav Parus brázdil cyklistické dráhy se slávistickou hvězdou na hrudi. Nebyl to však jen talent, ale zejména tvrdý trénink, který Václava Paruse posunul mezi ty nejlepší.

V té době jsem trénoval na dráze NSK každý den. Dokonce jsem si i na zimu postavil tréninkové kolo s odporovými válci a trénoval, i když venku mrzlo.

Největšího úspěchu dosáhl v mužské kategorii 13. srpna 1944 na cyklistické dráze NSK, kde získal titul mistra Čech v závodě na 50 km. Vítězství to bylo velmi cenné, což dosvědčují i slova samotného Václava Paruse: „Nebyl jsem tak dobrý, abych vyhrával každý týden, ale v tomto závodě o mistrovství Čech jsem do toho dal všechno a zkrátka to vyšlo.“ Václav Parus prokázal velkou bojovnost a zarputilost a v náročném závodě dokázal zvítězit. Jak dokazují fotografie ze závodu, vítězství to bylo velmi těsné. Po padesáti kilometrech na cyklistickém ovále rozhodl až závěrečný spurt. Nejen cyklistické fanoušky jistě zaujme, že tohoto závodu se zúčastnila i budoucí legenda cyklistického sportu Jan Veselý. Atmosféru závodu a způsob vítězství Václava Paruse nám nejvýstižněji přiblíží dopis náčelníka tehdejší cyklistické Slavie Jardy Lenka adresovaný Václavovi.

Fotokniha darovaná vítězi mistrovského závodu na 50 km na dráze NSK Praha. Václav Parus a Jan Veselý V roce 1947 přešel Václav Parus k motocyklovému závodění.

Jeho kariéra byla veleúspěšná. Stal se vůbec prvním Čechem, který získal body v mistrovství světa silničních motocyklů. Zúčastnil se nejtěžšího závodu světa, a nejen to, dokonce si z Tourist Trophy na ostrově Man přivezl stříbrnou repliku. Vyhrál několik Velkých cen a stal se několikanásobným mistrem Československa. Myslím, že po celou závodnickou kariéru plnil do puntíku heslo Jardy Lenka:

Dej do toho celou svoji duši, Vašku!

pozn. autora: Při prohlížení alb s panem Václavem Parusem jsme narazili na tento článek:

Václav Parus jej komentoval slovy: „Jiří Velc byl sparťan, můj velkej rival. Byl to výbornej jezdec, a taky dobrej kluk.“ Měl jsem tedy možnost poznat i to, že Václav Parus nebyl jen talentovaným jezdcem, ale vždy byl a stále je i čestným sportovcem, který chová respekt ke svému soupeři. Což jsou hodnoty v dnešní době bohužel často upozaděné.