Václav Parus

Václav Parus se narodil 18. 9. 1926 v Mělníku. Mistrovství republiky silničních motocyklů se účastnil v letech 1955 až 1969. Do kronik českého motorismu se zapsal nesmazatelně na strakonické ČZ 175.

Kubatura do 175 ccm byla ve své době u nás velice silně obsazena. Václav Parus jí dokázal kralovat v roce 1955, tedy hned při premiéře třídy 175 v mistrovství Československa. Druhý mistrovský titul získal v roce 1961 a to v nabité konkurenci závodníků Františka Bočka, Františka Kročky a strakonického Karla Bojera. Třetí titul doplnil v roce 1962, kdy obhájil mistrovský titul stylově vítězstvím ve všech závodech ročníku. Mnoha úspěchů dosáhl i ve třídách do 125 a 250 ccm. V roce 1955 vyhrál Velkou cenu Brna třídy do 125 ccm a dále se účastnil řady Velkých cen.

Za největší úspěch jezdecké kariéry Václava Paruse můžeme považovat zisk bronzové repliky ze závodů Tourist Trophy na legendárním ostrově Man v roce 1964. Závodu se účastnil se strojem ČZ 125 po boku Františka Bartoše a v konkurenci světových značek MV Agusta a Montesa obsadil skvělou 6. pozici.

Mistrovství Československa se zúčastnil ještě v roce 1991. Ve svých 64 letech na stroji Eso 500 OHV z roku 1955 zde korunoval svou jezdeckou kariéru ziskem 7 mistrovských bodů a konečnou 14. pozicí v mistrovství ČSR.

Po ukončení své jezdecké kariéry v mistrovství Československa Václav Parus dlouho nevydržel bez motocyklového závodění a za řidítky svého Esa dlouhá léta brázdil okruhy při závodech veteránů ať už ve třídě klasik, nebo při jízdách pravidelnosti.

Pro nás je velkou ctí, že svým slavným závodnickým jménem posvětil náš Kolštejnský okruh, aktivní účastí okořenil závodění v kategorii K a v léta pravidelně svou přítomností povznášel závody v Branné. Pan Václav Parus zemřel 1. 5. 2017.

Cena Václava Paruse za nejlépe předvedený stroj při závodech v Branné se stala doložkou jezdeckého umění a neměla by chybět v obývacím pokoji špičkových jezdců českého roadracingu.. … jak říkával Ilja Zachoval: „nejlépe předvedený závodní stroj je ten, který je první v cíli“.

(Mistrovství Československa silničních motocyklů 1954-1992 – Jiří Franek, Svět Velkých cen – Ing. Jiří Wohlmuth, motorkari.cz)